Varolan bir şablonu varsayılan şablon yapmak

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

OpenOffice.org ile gelen varsayılan dosya biçimlendirmesini sürekli değiştirerek kullanmak yerine bir kere değiştirip sürekli yeni bir dosya açınca istediğiniz özelliklerde bir sayfa gelmesini istiyoruz. Şimdi bunu nasıl yapacağımıza adım adım geçelim.

Öncelikle şablonunu değiştirmek istediğiniz OpenOffice.org programında (Writer, Calc, Impress vb) boş bir dosya açın. Ben örnek olarak OpenOffice.org Calc'ı seçtim.

Şimdi dosyanın arkaplanını değiştirelim. Bunun için hücrelerin birleştiği sol köşedeki alan tıklayıp bütün hücreleri seçelim. Daha sonra sağ tıklayıp Hücreleri Biçimledir seçeneğini seçelim. Karşımıza gelen ekranda Arkaplan seçeneğini seçelim.

İkinci değişiklik olarak yazıtipi rengimizi değiştirelim. Bunun için varsayılan şablonumuz değişiklik yapacağız. Şimdi F11 tuşuna basalım.

Karşınıza gelen pencerede Varsayılan seçeğini seçerek sağ tıklayın ve Değiştir seçeğini seçin. Burdan Yazı Tipi Efektleri sekmesine gelelim.

Bu sekmede örnek olarak ben yazıtipinin rengini değiştirdim. Siz istediğiniz diğer özellikleri de değiştirebilirsiniz. Değişikliklerimiz yaptıktan sonra belgemiz şu anda aşağıdaki gibi gözüküyor.

Şimdi belgemizi şablon olarak kaydedelim.

Burada dikkat edeceğiniz nokta belgenizi şablon dosyası olarak kaydetmek olacaktır. Örneğimizde biz dosyamızı OpenDocument Hesap Tablosu Şablonu olarak kaydettik.

Şimdi sıra geldi şablon olarak kaydettiğimiz dosyanın varsayılan olarak ele alınması için yapmamız gereken ayarlara....

Dosya / Şablonlar / Düzenle menü seçeneğine gelelim.

Karşımıza gelen pencere üzerinde Şablonlarım seçeneğini seçin.

Daha sonra sağ tarafta bulunan Komutlar seçeneğinden Şablonu İçe Aktar seçeğini seçin.

Şimdi biraz önce kaydettiğimiz şablon dosyasını kaydettiğimiz yerden gösterek şablonu içeri aktaralım.

Şablonu içeri aktarıldıktan sonra Şablonlarım seçeneği altında gözükecektir. Bu şablonu varsayılan şablon yapmak için aktardığınız şablonu seçin ve sağa tıklayın.

Açılan menünün en altında bulunan Varsayılan şablan olarak tanımla seçeneğine tıklayın.

Bu işlemlerde sonra yeni açtığınız her belge sizin istediğiniz özelliklerde açılacaktır.