OpenOffice.org 3.1 Yenilikleri

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Konu başlıkları

OpenOffice.org 3.1 Yenilikleri

07 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan OpenOffice.org 3.1, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında yeni ve muhteşem özeliklerle geliyor. Geliştiriciler, Microsoft Office'in sunduğu tüm özellikleri, kimi noktalarda daha fazlasını sunan bu yeni sürümde 1.000'den fazla hata düzeltimi yaptıklarını, yeni özellikler ve çeşitli geliştirmeler eklediklerini söylüyorlar. Ülkemizde de en çok tercih edilen özgür yazılım olan OpenOffice.org'un yeni özelliklerini bu yazıda sizler için derledik. Buna ek olarak, OpenOffice.org Türkiye ekibinin Türkçeleştirdiği program paketi %100 oranında çeviri başarısını da beraberinde getiriyor. Gelin hep birlikte bu yeni ve muhteşem özelliklere bir göz atalım.

Yeni Kullanıcı Arabirimi

OpenOffice.org 3.1 tamamen yenilenmiş bir kullanıcı arabirimi ile geliyor. Tamamen yenilenen düğme seti, menü tasarımı, semboller ve diğer görsel öğeler her gün alıştığınız ortama uyum sağlamanız için tasarlanmış.

Resim:OOo_01.png

Yeni Açılış Sihirbazı

OpenOffice.org 3.0 ile tanıştığımız yeni açılış sihirbazı daha da geliştirilerek 3.1 içindeki yerini aldı. Bu sihirbazı kullanarak OpenOffice.org'un dilediğiniz bir bileşenine çok kısa sürede erişebilir; eklenti, şablon ve benzeri bileşenleri yükleyebilirsiniz.

Resim:OOo_02.png

Daha Düz Kenarlara Sahip Çizimler (Anti-Aliasing)

Bu sürümde en çok tercih edilen ve beklenen bir özellik ise, eğik çizgilerin kenarlarını düzelten kenar yumuşatması. Aşağıdaki ilk resimde OpenOffice.org 3.0, ikincisinde ise OpenOffice.org 3.1 için örnek bir çizim bulabilirsiniz. Çizimlerde detayların daha rahat görülebilmesi için resimler büyütülmüştür. Çizimler arasında kenar düzeltme özelliğine dikkat edin. Bu özellik tüm OpenOffice.org bileşenlerinde artık kullanılabilir durumda.

Resim:OOo_03.png

Resim:OOo_04.png

Basit çizimler için (çizgiler, çemberler ve çizelgeler), Calc, Writer, Impress ve Draw içerisinde kenar düzeltme desteğine bu sayede yeni sürümde geliyor. Kenar düzeltme, çizimleri düzenleme ve dışarıya aktarmayı desteklemekle beraber şimdilik tam ekran kipini desteklememektedir.

Katı Sürükleme

Daha önce sürükleme esnasında sadece basit bir çizim (wireframe) gösterilirken, şimdi %50 şeffaf olacak şekilde resmin kendisi sürüklenebiliyor. Bu sayede sayfa yerleşimi ve görünümü daha gerçekçi oluyor.

Resim:OOo_05.png

Writer'da Yarı Saydam Seçimler

OpenOffice.org 3.0 ile Calc programına gelen yarı saydam seçim özelliği OpenOffice.org 3.1 ile Writer programına da geliyor. Aşağıdaki resimlerde farklı renklere sahip kelimeleri OpenOffice.org 3.0 ile işaretlediğimizde ikinci resimdeki gibi farklı renklerde görünmekteyken,

Resim:OOo_06.png

Resim:OOo_07.png

OpenOffice.org 3.1 ile işaretlediğimizde aşağıdaki gibi gerçek renklerine daha yakın (yarı saydam) görünmektedir.

Resim:OOo_08.png

Çizelge Eksenleri ve Etiketler

Çizelgelerimiz negatif değer içerdiğinde, Calc tüm etiketleri grafiğin kenarında (dışında) gösterecektir. Bu durum bizim okulda öğrendiklerimizle örtüşmüyor: Bildiğiniz gibi etiketler her iki eksende de sıfır pozisyonunda olan ve kesişen eksenler üzerinde olmalıdır. Artık eksenleri ve etiketleri yerleştirmek için yeni seçeneklere sahibiz. Örneğin kenar düzeltme desteği olmadan OpenOffice.org 3.0 ile aşağıdaki grafiğimizi ele alalım. Gördüğünüz gibi etiketler kesişen eksenlerde değil, kenarlarda görünmektedir ve grafik çizgimizin kırık bölümleri vardır.

Resim:OOo_09.png

OpenOffice.org 3.1 ile yeni gelen etiket ve eksen yerleşim seçeneğini kullanarak çizelgemizi daha aşina olduğumuz şekle sokabiliriz. Gördüğünüz gibi şimdi çizelgemiz daha düz çizgilerle (kenar yumuşatma) gösterildi ve etiketlerimiz okuldan aşina olduğumuz şekilde ve daha anlaşılır bir pozisyonda görüntülendi.

Resim:OOo_10.png

Ana Hat Seviyeleri

Teknik yazarlar artık ana hat seviyesini, numaralandırmayı veya paragraf biçimini istedikleri gibi tanımlayabilirler. Bu özellik karmaşık bir içerik oluşturmak için oldukça yararlıdır.

Notları Cevaplamak

OpenOffice.org 3.0 bizleri çok şık kenar notları ile tanıştırdı. OpenOffice.org 3.1 ise şimdi bu notlara cevap verme özelliğini ekliyor. Cevap seçeneği seçildiğinde herhangi bir metnin değişmesi durumunda isteğe bağlı tartışma notlarını mümkün kılıyor. Değişiklikle ilgili e-posta dahi göndermek mümkün oluyor.

Resim:OOo_11.png

Yeni Yazıtipi Boyut Butonları

İki yeni düğme sayesinde yazıların boyutlarını büyütmek veya küçültmek oldukça hızlı yapılabilir hale getirilmiş.

Resim:OOo_12.png

Dil Bilgisi Kontrolü

OpenOffice.org 3.1 artırılmış dil bilgisi kontrolü sunuyor. OpenOffice.org 3.0 sürümü bizlere, yazdığımız yanlış kelimelerin altını mavi çizgilerle çizmek için LanguageTool eklenti desteği sunmuştu. OpenOffice.org 3.1 ise geliştirilmiş dil bilgisi kontrolü için bir sihirbaz veriyor. Ancak bu yardımcı araçlar maalesef Türkçe desteği içermiyor. Daha önce de olduğu gibi OpenOffice.org için Türkçe desteği ülkemizde geliştirilen Zemberek yazılımı ile devam etmektedir.

Üstçizgi

Karakterlerin altlarını çizebileceğiniz gibi üstlerini de çizebilirsiniz. Özellikle matematik, fizik ve elektronik alanlarında kullanılan hesaplamalarda devreden anlamına gelen sembolü bu sayede oluşturabilirsiniz.

Resim:OOo_13.png

Köprü Yönetimi

Herhangi bir web sitesi adresi yazdığınızda, OpenOffice.org otomatik olarak bu adresi tıklanabilir bir köprüye dönüştürecektir. Bir çok insan bu köprüyü tekrar normal metne nasıl dönüştüreceğini bilmez. (Bunun normal yolu sırasıyla; geri al, CTRL+Z; varsayılan biçim, CTRL+M; ve otomatik düzeltmedeki URL tanımasını kapatmaktır) Artık bunun çok daha şirin bir yolu var. İçerik menüsü (köprü üzerindeyken sağ tuşa bastığınızda ekrana gelen menü) köprüyü aç, köprüyü düzenle, köprü konumunu kopyala ve köprüyü sil gibi yeni komutlar içermektedir.

Resim:OOo_14.png

İzlenen Değişiklikleri Onaylama

OpenOffice.org dosyası üzerinde birden fazla çalışan olması durumunda bu kişiler yeni içerik menüsündeki değişiklikleri onaylama veya reddetme özelliğini çok beğenecekler.

Slayt Medyasını Kontrol Etme

OpenOffice.org 3.0 Impress sunum esnasında istediğiniz bir filmi oynatabilir veya bir ses medyasını çalabilir. OpenOffice.org 3.1 Impress ise kullanıcı tanımlı efekt olarak istediğiniz medyayı oynatma, bekletme ve durdurma gibi daha esnek kontrollere sahiptir.

Geliştirilmiş Sıralama

OpenOffice.org'un yeterince sıralama kriteri kabul etmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak OpenOffice.org 3.1 Calc programı daha fazla sıralama kriterini kabul etmeye başladı. Eskiden en fazla 4 kriter belirlenebilirken yeni sürümde bu sayı daha da artırıldı. Eski sürümlerde karşılaşılan kararsız sıralamalar ve rastgele değerler yerine OpenOffice.org 3.1 kararlı sıralamalar yapıyor.

Base ve Makrolar

OpenOffice.org 3.1 Base içerisinde makro kullanımını oldukça geliştirmiştir. Odb dosyalarının içerisinde makro kullanımına izin verir. Üstelik makrolar çeşitli olaylara bağlanabilirler. Base geliştiricileri Microsoft Access ile rekabete yardımcı olabilmek için eğlenceli ve zaman kazandıran navigasyon formları (Microsoft Office karşılığı switchboards) oluşturmuşlardır.

Dikkat Çeken SQL Cümleleri

Base için SQL birinci derecede önemlidir. Bu yüzden OpenOffice.org 3.1 SQL cümlelerinin yazımı sırasında unutulan bir tırnak işareti gibi eksiklikleri anında dikkat çeken ve uyaran bir yapıya kavuşmuştur.

Resim:OOo_15.png

Göreceli Veritabanı Yolları

OpenOffice.org 3.1 odb dosyaları içerisinde göreceli olarak çalışma sayfası ve veritabanı dosyalarının yollarını barındırır. Bu yetenek sayesinde dosyaların bilgisayarlar arasında paylaştırılması daha kolay olur. Dosyalarınızı bu metot sayesinde ağ'da ve işletim sistemleri arasında paylaştırabilirsiniz.

Yerelleştirme

Ana dilleri İbranice veya Arapça olanlar artık OpenOffice.org 3.1'den çok daha fazla keyif alacaklar. Artık ana kontrollerde RTL (sağdan sola doğru yazım yönü) olabilmektedir. Ayrıca araç çubuğundaki RTL ve LTR butonları sayesinde karışık yazım yönüne sahip metinler oluşturmak daha kolay hale gelmiştir. OpenOffice.org 3.1 yazımda desteklediği RTL'yi aynı zamanda baskı ön izlemede, HTML olarak dışa aktarmada ve Impress'te slayt olarak gösterimde de desteklemektedir.

Resim:OOo_16.png

Eklenti Yönetimi

Yeni sürümde eklenti yönetimi çok daha yetenekli bir hale gelmiş durumda. İster eklenti sitesinden indirdiğiniz eklentileri OpenOffice.org 3.1'e ekleyin, isterseniz doğrudan OpenOffice.org'un bu işi sizin adınıza yapmasını isteyin. Ayrıca eklentileriniz yeni sürümleri çıktığında OpenOffice.org sizin adınıza tüm güncellemeleri yapacaktır. Her geçen gün yeni eklentilerle OpenOffice.org çok daha keyifli ve çok daha yetenekli olmaya başlamıştır.

Resim:OOo_17.png

Düzeltilen Hatalar

OpenOffice.org 3.1'de bir önceki sürümden sonra 1000'e yakın hata düzeltilmiştir. Şu ana kadar bildirilen en büyük hata 2005 yılında OpenOffice.org 2.0 beta için rapor edilendir. Bu hata windows ağındaki ortam değişkenlerinde kullanılan UNC yollarıdır. OpenOffice.org sürekli olarak ana makineye ulaşmaya çalışmasına karşın, içerisinde alt çizgi bulunan ana makine adlarına erişmek mümkün olmamaktaydı (örneğin \\dosya_sunucusu\raporlar\yilsonu.ods gibi). Ofis ağları için ciddi bir hata ise OpenOffice.org 3.0 ile tanıştığımız yeni dosya kilitleme fonksiyonudur. Bu fonksiyon OpenOffice.org 2.0, Microsoft Office ve OpenOffice.org 3.0 dışındaki diğer uygulamalar ile çalışmamaktadır. Bununla birlikte OpenOffice.org 3.1 dosya kilitlemeyi işletim sistemi seviyesinde yaparak bu problemi gidermiştir.

Nasıl Temin Edilir?

OpenOffice.org'un yeni sürümünü OpenOffice.org Türkiye web sayfalarından tamamen ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
http://www.openoffice.org.tr
nedir


--Hakan HAMURCU 23:51, 11 Mayıs 2009 (MSD)