Koşullu biçimlendirme

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Konu başlıkları

Koşullu Biçimlendirme

Özellikle karmaşık tablolarda, kullanıcıların dikkatini çekmesi için ihtiyacımız olan, belirli bir koşula bağlı renklendirme gibi özellikler çoğu zaman hayat kurtaracaktır. OpenOffice.org Calc programı da bu ve bunun gibi özelliklerle kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Hali hazırda tanımlı bulunan biçemleri kullanabileceğiniz gibi, tamamen sizin tasarlayacağınız özel bir biçemde kullanmanız mümkün. Örneğin zemin rengi kırmızı olan bir hücre veya yazı rengi mavi olan bir hücre gibi.

Gelin şimdi tüm bunları nasıl yapacağımızı görelim.

Yeni biçem tanımlama

Daha önce Writer programı için anlattığımız bu konuyu şimdide Calc için özetleyelim.

  • İlk olarak mevcut biçemleri görebilmek için klavyeden F11 tuşuna basın veya Biçim menüsünden Biçemler ve Biçimlendirme seçeneğini işaretleyin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek ve bu pencere içerisinde mevcut tanımlı biçemlerinizin bir listesini göreceksiniz.


Resim:KosulluBicim2.png

  • Yeni bir Biçem tanımlamak için pencere içerisinde fare'nin sağ tuşuna basıp Yeni seçeneğini işaretleyin. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Bu penceredeki sayfaları kullanarak hücreye vermek istediğiniz tüm ayarlamaları yapın. Biz örneğimizde Biçem adı olarak Renkli verdik ve arka plan rengini de kırmızı yaptık.


Resim:KosulluBicim3.png

Resim:KosulluBicim4.png

  • Tamam düğmesine basarak yeni Biçemimizi kaydedelim. Biçemler penceremizde artık adı Renkli olan yeni bir Biçem görünecektir.


Resim:KosulluBicim5.png

Artık koşullu biçimlendirme işlemine geçebiliriz.

Hücre Değerine Göre Koşullu biçimlendirme yapmak

Belirli bir hücrenin değeri kıstas alınarak koşula bağlı biçimlendirme yapmak istediğimiz aşağıdaki gibi bir tablo olsun.
Resim:KosulluBicim1.png

Buradaki Plaka sütununda bulunan değerlerden 34 olanların kırmızı zemin rengi ile görünmesini isteyelim. Bunun için yapmamız gereken işlemler;

  • Plaka sütununu işaretliyoruz ve Biçim menüsünden Koşullu biçimlendirme'yi seçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.


Resim:KosulluBicim6.png

  • Şimdi koşulumuzu tanımlıyoruz. Hücre değeri eşittir 34 olanlar Renkli olsun. Tamam düğmesine bastığımızda tablomuzun aşağıdaki gibi koşula uyan hücreleri renklenecektir.


Resim:KosulluBicim7.png

Birden fazla koşul vermeniz ve istediğiniz kadar farklı biçem tanımlamanız mümkün. Bu sayede tablolarınız çok daha anlaşılır ve hata durumunda dikkat çekici görünüme kavuşacaktır.

Formül Sonucuna Göre Koşullu biçimlendirme yapmak

Bazı durumlarda hücredeki sayı veya yazıya göre değilde, belirli bir formülün hesaplanması ve bu formülün sonucuna göre biçimlendirme yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki şekilde biçimlendirme yapabilirsiniz.

Örneğin: Aşağıdaki gibi bir tabloda B sütununda bulunan sayıların içerisinde eğer 4 rakamı geçiyorsa bu hücreleri KIRMIZI yapalım.
Resim:KosulluBicim8.png

  • B sütununu işaretleyerek Biçim-->Koşullu biçimlendirme menüsünü seçiyoruz. Karşımıza yine biçimlendirme penceresi gelecek. Bu pencereyi aşağıdaki şekilde dolduruyoruz.


Resim:KosulluBicim9.png

Sizinde fark edeceğiniz gibi Hücre Değeri yerine Formül seçildi ve formül olarak BUL(4;B1;1)<>0 girildi. Burada konumuz formül içerisinde kullandığımız Calc fonksiyonlarını anlatmak olmadığından detaya girmiyoruz. Eğer bu fonksiyonlar hakkında detaylı bilgi istiyorsanız wikimizdeki Calc bölümüne bakabilirsiniz.

  • Tamam düğmesine basarak işlemi tamamlıyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi görünecektir.


Resim:KosulluBicim10.png


--Hakan HAMURCU 01:10, 27 Nisan 2009 (MSD)