Impress'te Ana Slayt Sayfası (Şablon) Hazırlama ve Kullanma

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Open Office.org bileşenlerinden Impress'te hazırlayacağınız sunumların arkaplanlarını belgemizin sağ tarafındaki menüde varolan “Ana Slayt Sayfaları” isimli menüden düzenleyebilirsiniz. Bunun için boş bir belgeyi açıp ekranın sağındaki “Ana Slayt Sayfaları” isimli menüde görülen şablonlardan birine tıklayarak istediğiniz bir şablonu kullanabilirsiniz (birden çok slayt hazırlamışsanız, tıklamanız ile birlikte tüm slaytların arkaplanı seçiminize göre değişecektir).


Resim:Sablon_1.jpg

Ancak, kendi şablonunuzu kendiniz hazırlamak ister ve özgün şablonlar yaratmak isterseniz, aşağıda anlatacağım yöntemle bunu yapmanız da pekala mümkün.

Oluşturacağımız şablonu yine Impress (Sunu) programı kullanarak hazırlayabiliriz. Bunun için boş bir Impress (Sunu) belgesi açıyoruz ve ardından işe koyuluyoruz. Ben burada daha önce hazırladığım bir şablonun oluşturulma aşamasını anlatacağım. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalıyor:

Öncelikle sayfamıza bir arkaplan rengi ayarlayalım. Bunun için belgemize sağ tıklayıp “Slayt/Sayfa Yapısı” menüsünü açıyoruz. Açılan pencerede “Arkaplan” sekmesine geliyoruz. Varsayılan olarak “Hiçbiri” seçilidir. Biz ise “Geçiş”'i tercih ediyoruz ve hemen altta görülen seçeneklerden birini tıklıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz. Bizden, arkaplanın tüm slaytlara uygulanıp uygulanmayacağını soran bir uyarı ile karşılaşacağız. “Evet” deyip geçiyoruz.


Resim:Sablon_2.jpg

Arkaplanımız hazır. Şimdi de bir kaç değişik şekil kullanarak şablonumuzu hazırlamaya devam edelim. Önce küçük bir daire çiziyoruz. Bunu, ekranın altındaki (ki “Temel Impress Özellikleri” başlıklı yazıda anlatılmıştı) çizim araç çubuğundaki “Temel Şekiller” menüsünden yapıyoruz. Dairemiz varsayılan rengi ile baştan yaratılmaya hazır. İlk iş olarak rengini değiştiriyoruz. Dairenin üzerinde sağ tıklayıp “Çizgi” seçeneğini tıklıyoruz ve “Çizgi/Çizgi Özellikleri/Biçem” kutucuğunda “Gizle” seçeneğini işaretliyoruz.


Resim:Sablon_3.jpg

Daha sonra yine sağ tıklayıp bu kez “Alan” seçeneğini tıklayıp “Alan/Dolgu” kutucuğunda “Geçiş”'i tercih ediyoruz ve hemen altta görülen seçeneklerden birini tıklıyoruz. Bu kısımdaki verili geçiş stilleri yeterli gelmez ise hemen sağdaki “Geçiş” sekmesine gelip geçiş stilimizi kendimiz yaratabiliyoruz. Bu sekmede, renklerin kombinasyonları ve iki rengin doğrusal, eksenel vs. yerleşimleri, açı ve kenar ayarları ve saydamlıkları ile oynayarak çok geniş bir stil yaratma ihtimalimiz vardır. Yarattığımız stile bir isim verip (ki bu ayrı bir yazı konusu olmalı) “Tamam”'ı tıklıyoruz.


Resim:Sablon_4.jpg

Dairemizi tıklayıp kopyaladıktan sonra iki kopyasını daha çıkarıp sürükleyerek belgenin sol üst köşesine alt alta gelecek şekilde yerleştiriyoruz.


Resim:Sablon_5.jpg

Daha sonra bu daireleri ve sayfayı dikine kesecek biçimde ve kalınlıkları değişecek şekilde ince ve uzun dikdörtgenler çiziyoruz. Dairenin biçimini düzenlerken kullandığımız menüleri burada da kullanıp değişik renk veya geçiş stilleri kullanabiliriz. Tabi bu şekilleri ilk yaptığımızda otomatik olarak tamamı dairelerin üstünde kalacak. Dikdörtgenlerimize sağ tıklayıp “Sıralama” menüsünden “Bir Alta Gönder” veya “En Alta Gönder” seçenekleri ile gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Kimi daireleri üste kimilerini de alta getirebiliriz.


Resim:Sablon_6.jpg

En son olarak da bu ince dikine dikdörtgenleri ve sayfayı yatay olarak kesecek şekilde fakat daha kalınca üç adet dikdörtgen çizelim. Daire ve ince dikine dikdörtgenler için yaptığım renk ve geçiş stillerine ilişkin açıklamalar aynen bunlarda da geçerlidir. Ancak ben bu dikdörtgenlerin şekli ile biraz oynayıp yamuk biçimine soktum.

Birden fazla şekil kullanıp da bunları belgemizin içinde farklı yerlere sürüklemek istediğimizde hepsini tek tek sürüklemek zorunda kalmamak için “Shift”'e basılı tutarken bir yandan da mouse ile yerlerini değiştireceğimiz şekilleri seçersek tümünü birden ve orantılı olarak sürükleyebiliriz. Bunu yaparken de “Alt” tuşunu basılı tutarken yön (ok) tuşlarını kullanmanızı öneririm ki milimetrik kaydırmalar yapabilesiniz.

Şablonumuz genel olarak hazır. Kullandığınız renk ve geçiş stili kombinasyonları hoşunuza gitmezse istediğiniz değişiklikleri yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda yapabilirsiniz.


Resim:Sablon_7.jpg

Şablonumuzla işimiz bittikten sonra, “Dosya/Farklı Kaydet” menüsünden “Kayıt Türü” kutucuğunda “ODF Sunum Şablonu” seçeneğini işaretliyoruz.


Resim:Sablon_8.jpg

Ardından "Dosya/Şablonlar/Düzenle" menüsünde sol bölüme sağ tıklayıp "Şablonu İçe Aktar" seçeneğini tıklıyoruz. Oluşturduğumuz şablonu bulup "Tamam" butonuna tıklıyoruz. Şablonumuz soldaki bölümde görüntülenecektir. Üzerine sağ tıklayıp "Varsayılan Şablon Olarak Tanımla" seçeneğini tıklıyoruz.


Resim:Sablon_9.jpg

Böylelikle açılan her sunum belgesi hazırlamış olduğumuz bu şablonla açılacak.

HATIRLATMALAR: Yukarıdaki şekilde kaydettiğiniz ve varsayılan olarak ayarladığınız bir şablonu artık kullanmak istemiyorsanız; "Dosya/Şablonlar/Düzenle" menüsünde sol bölüme sağ tıklayıp "Varsayılan Şablonu Sıfırla" seçeneğini işaretlerseniz sunum belgelerinizi yine boş belge olarak açabilirsiniz.

Hazırladığınız şablonları “ODF Sunum Şablonu” olarak kaydettikten sonra üzerinde değişiklik yapmanız da mümkündür. Bunun için şablonu ilk açtığınızda "Görünüm/Ana Slayt/Ana Slayt"'ı tıkladığınızda normalde değiştiremeyeceğiniz ve şablonda kayıtlı olan şekilleri (renk ve boyutlarını) artık değiştirebilirsiniz.


Özgür Karabulut 08.05.2009