Firefox ve Zotero eklentisi ile kaynakça (bibliyografya) yönetimi

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Konu başlıkları

OpenOffice.org Writer için Zotero Eklentisinin Kurulumu

Zotero'yu OpenOffice.org Kelime İşlemci ile kullanabilmek için öncelikle Firefox için Zotero eklentisinin kurulması gerekmektedir.


Firefox eklentisi kurulumundan sonra Zotero Openoffice.org bütünleştirme eklentisinin kurulması gerekmektedir.


Bütünleştirme eklentisi kuruluktan sonra OpenOffice.org için gerekli ayarların yapılması gerekmektedir.Zotero henüz Pardus üzerinde gerekli OpenOffice.org dizinlerini kendiliğinden bulamamaktadır.


Resimde görüldüğü gibi "Firefox-> Araçlar-> Eklentiler-> Zotero OpenOffice.org Integration-> Tercihler yolunda hedef klasörler sırası ile olarak:

file://///opt/OpenOffice.org/lib/ooo-3.2/basis-link/ure-link/share/java/
file:///opt/OpenOffice.org/lib/ooo-3.2/program/

Resim:Zotero-OoO-Ayar.png


Bu adımdan sonra Zotero bütünleştirme eklentisi OpenOffice.org kelime işlemciniz için gerekli ayarları yapacaktır ve kelime işlemcinizin araç çubuğunda Zotero Araç Çubuğu belirecektir.


Resim:Zotero-OoO.png


Atıf ekleme/düzenleme

Metin içerisinde atıf ekleyeceğiniz yere imleci getirip, yukarıda görülen Zotero araç çubuğundaki ilk simgeye tıkladığınızda açılacak pencere ile kütüphanenizden atıf yapmak istediğiniz eseri seçebilirsiniz.Atıf alanı arkaplanı gri şekilde görülecektir, bu alanda istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. İkinci simge ile de seçili atfı ve kaynak eser bilgilerini düzenleyebilirsiniz.

Kaynakça(Bibliyografya) oluşturma

Zotero araç çubuğundaki üçüncü düğmeye tıklayarak dokümanınıza, metin içerisinde yaptığınız atıfların kaynakçasını kolayca ekleyebilirsiniz.Oluşan kaynakça elle yapılan değişikliklere izin vermektedir.Ayrıca düzenleme düğmesi ile de bu kaynakça biçemini düzenleyebilirsiniz.

Kaynakça(Bibliyografya) biçem seçenekleri

Oluşturduğunuz dokümanın kaynakça biçem seçenekleri ve özelliklerini dördüncü düğme ile ayarlayabilirsiniz, yanında bulunan yenileme düğmesi ile değişikliklerin bütün dokümanda uygulanmasını sağlayabilirsiniz.