E-posta listelerine nasıl üye olurum/ayrılırım?

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Konu başlıkları

E-Posta Listelerine Nasıl Üye Olurum/Ayrılırım?

E-Posta Listelerini Tanıyalım

OpenOffice.org Türkiye'nin üyelik için 5 adet E-Posta listesi bulunmaktadır. Bu E-Posta listelerinin kısa bir açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

 • wiki@tr.openoffice.org : Türkçe wiki.openoffice.org.tr kullanıcıları arasındaki yazışmaların yapıldığı listedir. OpenOffice Türkçe belgelendirme çalışmalarının yapıldığı bölümdür. Wiki hakkında karar verilecek yeni projeler, konular ve haberlerin yayınlandığı listedir.
 • dev@tr.openoffice.org : Türkçe OpenOffice.org geliştiricilerinin tartışma listesidir. OpenOffice.org sürümleri ve/veya teknolojilerinin tartışıldığı listedir. Bu konu hakkında bilgisi olanlar veya içeriğini merak edenler bu listeyi takip edebilirler.
 • announce@tr.openoffice.org : OpenOffice.org hakkında çıkan haberlerin duyurulduğu listedir.
 • users@tr.openoffice.org.tr : Türkçe OpenOffice.org kullanıcıları arasındaki yazışmaların, tartışma ve bilgi alışverişinin yapıldığı listedir.
 • ceviri@tr.openoffice.org : Türkçe OpenOffice.org çeviri çalışmalarının yapıldığı listedir. Çeviri işlemlerinin nasıl yapıldığını ve/veya çeviri grubuna katılmak isteyenlerin listesidir.

Üyelik

Yukarıda saymış olduğumuz E-Posta listeleri tüm kullanıcılara açıktır. İsteyen herkes istediği listeye üye olmakta serbesttir.

 Sadece ilgi duyduğunuz veya gerekli olan listelere üye olunmalıdır.

Genel olarak tüm kullanıcıları ilgilendiren E-Posta listesi users'dir. Bu listede OpenOffice.org hakkında yardım alabilir, verebilir veya bir konu hakkında görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Bu yüzden örnek olarak ben users E-Posta üyeliğini anlatacağım. Bu anlatacağım üyelik diğer E-Posta listeleri içinde geçerli olacaktır.

Şimdi üyelik için gereken adımlara bir göz atalım. Kullandığınız herhangi bir e-posta istemcisini(Thunderbird, Outlook, Kmail vb.) açınız ve/veya başlatınız. Ardından E-Posta listesine hangi E-Mail adresinizden kayıt olmak istiyorsanız o adresten giriş yaparak boş bir ileti sayfası açınız. Kime kısmına users-subscribe@tr.openoffice.org adresini yazıp mesaj bölümüne hiçbir şey yazmadan Gönder butonuna basarak yollayınız.

Resim:eposta_1.png

Bu kısım tüm E-Posta listeleri için geçerlidir. Hangi E-Posta listesine üye olacaksanız o listenin isminden sonra -subscribe ekini ekleyeceksiniz. Bu iletiden sonra users-help@tr.openoffice.org.tr adresinden bir e-mail gelecektir.

Resim:eposta_2.png

Bu E-Mail, sizin E-Posta listenize eklendiğini ve onaylamanız gerektiğini içeren bir mesajdır. Aşağıdaki resimden hangi link olduğunu görebilirsiniz. Bu linke tıklayarak tekrar boş bir mesaj yolluyoruz ve üyeliğimizin aktif edilmesini bekliyoruz.

Resim:eposta_3.png

Bu işlemden sonra sizi Hoşgeldiniz yazan bir e-mail karşılayacaktır. Bu e-maili aldığınızda üyelik işleminiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Resim:eposta_4.png

Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Posta listelerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Üye olduğunuz E-Posta listesi dışında bir konu yazılmamalıdır.
 • Mesajımızın düzgün bir Türkçe ile yazılmasına dikkat edilmelidir.
 • Gereksiz büyük harf, alt çizgi vb. kullanımlardan kaçının.
 • Yeni bir tartışma başlatmak için mutlaka yeni bir E-Posta açarak liste adresine gönderilmelidir.
 • Bir tartışma başlattığınızda ve/veya cevapladığınızda o tartışmayı yanıtlayarak devam edilmelidir. Her E-Posta cevabı için yeni bir ileti gönderilmemelidir.
 • Konu başlığınız, sorununuza uygun ve anlaşılır olmalıdır.

Ayrılma

Ayrılma işlemi de tıpkı üye olmaya benzer. Hangi E-Posta listesinden ayrılmak istiyorsanız. Boş bir ileti sayfası açarak kime kısmına ayrılmak istediğiniz listenin adını ve -unsubscribe ekleyerek boş bir E-Posta yollanmalıdır. Örnek vermek gerekirse; users E-Posta listesi için users-unsubscribe@tr.openoffice.org yazarak üyelikten çıkabilirsiniz.--Mehmet PEKGENÇ 06:38, 18 Aralık 2009 (MSK)