Detaylı arama

From Belgeleme Projesi

Jump to: navigation, search

Konu başlıkları

Bul ve Değiştir

Bul ve Değiştir OpenOffice.Org Metin Belgesi içerisinde, bir kelimeyi veya bir cümleyi ararken kullanacağınız özelliğidir. Bu özelliği kullanabilmek için Düzen > Bul ve Değiştir yolunu izlemek veya kısayolu olan Ctrl + F kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bul ve Değiştir penceresinden bir görüntü
Bul ve Değiştir penceresinden bir görüntü

Bul ve Değiştir penceresinde arama yapmak gayet basittir. Yapacağınız tek şey, aramak istediğiniz kelime veya cümleyi yazmak ve Bul tuşunu kullanarak aradığınızı bulmasını sağlamaktır.

Bulunan ifade.
Bulunan ifade.

Detaylı Arama

Tabi ki bazı durumlarda detaylı bir arama yapmaya ihtiyacınız olabilir. Öncelikle yapacağınız işlem Bul ve Değiştir'in Daha Fazla düğmesine tıklamak ve karşınıza aşağıdaki gibi gelen ekrana ulaşmak olacaktır.

Daha Fazla düğmesine tıkladıktan sonra pencerenizin son halinden bir görüntü
Daha Fazla düğmesine tıkladıktan sonra pencerenizin son halinden bir görüntü

Bu pencere içerisinde, göreceğiniz gibi birkaç arama ayarı bulunmaktadır. Sol taraftaki ayarlamalar, yapılacak aramanın, nasıl yapılacağına dair ayarlardır. Sağ taraftaki ayarlar ise Öznitelikler ve Biçim dir.

Öznitelikler

Bu penceredeki liste halinde göreceğiniz nitelikler, aramanızı, kelimenin kriterlerine göre ayarlamanızı sağlar.

Öznitelikler penceresi
Öznitelikler penceresi

Biçim

Biçim penceresinde yapacağınız ayarlamalar sayesinde, yazdığınız kelimenin bir takım özelliklerini belirlemenizde yardımcı olur ve arama kriterlerinizi arttırıp, aramanın kapsamını azaltmanızı, bu sayede, Everest Tepesi'nin içinden, özellikli bir parçacığı çıkarmanızı sağlar. Aradığınız kelimenin, yazı tipi, yazı efekti, konumu, girinti ve aralıkları, arka plan rengi gibi özelliklerini rahatça belirtmenizi sağlar.

Biçim penceresi
Biçim penceresi